Fitmin

Subscribe to zdroj Fitmin
Vítejte na českém serveru, který se dostihům a chovu anglického plnokrevníka v České republice i ve světě.
Aktualizace: 55 min 34 sek zpět

Před 69 lety odešel Deux pour Cent. Poslední plemeník světového kalibru, jakého český chov měl

16. Červenec 2025 - 21:49

Přišel do Československa čtyři roky poté, co se stal šampiónem plemeníků ve Francii. Zanechal po sobě jen dva tuzemské ročníky, v každém však měl vítěze derby a vedle nich ještě další dva klasické vítěze. Už tyto dvě věty dokonale ilustrují jeho kvality a oprávněně lze říct, že byl posledním plemeníkem světového kalibru, který do Československa přišel. Jmenoval se Deux pour Cent a od jeho předčasného skonu ve středu uplynulo 69 let.


Tmavý hnědák Deux pour Cent se narodil v roce 1941 u chovatele M. Dutacqa, odchován byl však u legendárního chovatele Francoise Dupré v jeho hřebčíně St. Jacques. Syn vítěze ultravytrvaleckých Prix Royal Oak a Prix Kergorlay Deiriho (Aethelstan) a klisny Dix pour Cent (Feridoon), polosestry zakladatelky jedné z úspěšných tuzemských rodin Lyndory (Altay), jako dvouletý vyběhl dvakrát a v obou startech se umístil. Svůj potenciál rozvinul ve třech letech, kdy z pěti startů vytěžil tři vítězství včetně Grand Prix de Paris a a též finišoval na třetím místě v Prix de l'Arc de Triomphe.

Od roku 1946 působil ve francouzském chovu, kde dal řadu velmi úspěšných koní jako byli vítěz Prix Gladiateur Deux Points, vítěz belgického derby Un pour Cent, vítěz anglických The King's Stand Stakes Big Chief či v Itálii úspěšný Royalty. Majstrštykem však byl Tantiéme, dvojnásobný vítěz Prix de l'Arc de Triomphe v letech 1950 a 1951, úspěšný v Coronation Cupu a posléze mimořádně úspěšný plemeník. Z jeho synů jmenujme hlavně Tanerka, jehož krev se dostala do našeho chovu prostřednictvím synů Court Gifta a Calého, a který dokázal dát i vítěze Esom derby Relka.

Pro napajedelský hřebčín byl Deux pour Cent zakoupen před připouštěcí sezónou 1955 a v polovině ledna dorazil do Napajedel. Lerche ve své publikaci Plemeníci našeho plnokrevného chovu - Hřebčín Napajedla píše o tom, že během dvou připouštěcích sezón hřebec připustil 40 napajedelských klisen, Plemenná kniha však eviduje o dvě napajedelské klisny méně. Připouštěl i klisny ostatních chovatelů, kde se data rozcházejí ještě více, ale to pravděpodobně bude důsledkem připuštění několika klisen z okolních zemí v rámci tehdejších výměn, které se v našich PK neobjevily.

Nepřehlédněte: Střelickým hřebcům se dařilo. Eagle Top i Night Tornado meziročně navýšili počet partnerek

Výsledky měl fantastické. V prvním ročníku měl Centa, vítěze Československého derby, Dinu, která zvítězila v Memoriálu Ing. Bohumila Tichoty (Oaks) a Jasmína, který vyhrál St. Leger. Hvězdou druhého ročníku byl Centův pravý bratr Cejlon, který po vítězství ve Velké jarní ceně navázal na bratrův úspěch a zvítězil i v Československém derby. Bohužel Deux pour Centovo působení bylo velmi krátké - po roce a půl v českém chovu, 16. července 1956, uhynul na srdeční mrtvici. Do našeho chovu byli zařazeni čtyři jeho synové - vedle trojice zmíněných klasických vítězů ještě Hakim, větší vliv na náš chov měly Deux pour Centovy dcery, především Vesera, bába derby vítěze Veronala, a Diva, matka plemeníka Diplomata.

V roce 1980 zveřejnil Dostihový zpravodaj vyprávění Deux pour Centova napajedelského ošetřovatele Antonína Vítů, které zachytil Antonín Jelínek. Je krásnou vzpomínkou na hřebce, kterou si dovolujeme na tomto místě přetisknout:

Vzpomínka Antonína Vítů na Deux pour Centa

To jsem byl ošetřovatelem hřebců, když dr. Ambrož jen v roce 1954 s profesorem Michalem nakupovat do Francie hřebce pro Napajedla. Měl jsem sto chutí jít za dr. Ambrožem a říct mu: “Nekupujte krkavýho koňa!” Ale zdržel jsem se, říkal jsem si - takoví odborníci, nemožu si dovolit jim radit.

Hřebec přijel do Napajedel kolem vánoc. Bylo kluzko, a tak jsme mu od nádraží až k hřebčínu vysypali cestu, aby mu to neuklouzlo. Byly to dva kilometry. Počítal jsem, že hřebce povedu, a tak jsem si připravil uzdečku s vlastnoručně vyrobeným štítkem, na kterém bylo jeho jméno - DEUX POUR CENT. S hřebcem však přijel Francouz, koňař to nebyl, ale přepravce dobytka, a hřebce mi nepůjčil. V kupní smlouvě bylo, že ho do Napajedel přiveze a bude se o něj starat ještě 24 hodin. Koukal jsem na hřebcovu vybavenost. Všechno měl jako nejlepší sportovec. Vytapecírované box, kuklu, nákolenice, deku, všechno nový, přepychový, v životě jsem něco takového neviděl. Dali jsme koňa do boxu, a ten Francouz od něj neměl odejít. Jenže byl mráz, a tak byl rád, že dostal večeři a nocleh. Hned jsem šel vizitýrovat a díval jsem se, jestli není krkavé. A podle zabroušení zubů jsem viděl, že krkavej je. Hned ráno jsem vyhledal dr. Ambroža a hlásím mu, že koupili krkavýho koňa. Nechtěl tomu věřit, ale nedalo se nic dělat. “Teď vím - řekl dr. Ambrož, - proč byl tak strašně plachý. Oni ho zřejmě pohonili bičem, aby si nekrknul, až přijedou kupci. To bylo nacvičený!”

Deux pour Cent se začal špatně připouštět, protože mu byla zima. Balili jsme ho do teplý deky. Byl to strašně přítulné, hodné kůň. Mě on považoval za něco asi jako hříbě za mámu. Já ho pohyboval na kole. Jezdil jsem na bicyklu a on za mnou běhal jako žolík. Bral jsem si ho s sebou na volno, asi jak si bere myslivec psa. Jednou jsme opravovali ploty a někdo mi poradil: “Skov se mu!” Lehl jsem si do trávy. Deux pour Cent začal bláznit, honem jsem se musel ozvat. Měl jsem taky podezření, že má srdeční vadu. Když jsem ho jednou čistil, tak mě přimáčkl ke stěně a začal klesat jakoby bez vlády. Bouchnul jsem mu na hřbet. Probral se a chvěl se jako osika. Říkal jsem dr. Ambrožovi, že Deux pour Cent měl asi srdeční záchvat, on na to, že to není možný. Ale jeho syn Ríša Ambrož byl veterinář, a tak jsem se ho zeptal taky. On mi řekl, že je to pravděpodobný.

Nic se nedělo, končila připouštěcí sezóna a já hřebce pohyboval. Na mačkadle ovsa spadl řemen a agronom mě poslal, abych ho šel nahodit. No, chvílu to trvalo, zdržel jsem se nechca.

Mezitím ze sedmičky utekla do výběhu klisna Víla, které se uvolnilo zahákování. Vběhnu a vidím, jak Deux pour Cent lítá. Zavolal jsem na něj, úplně se chvěl. Odvedl jsem ho do boxu a v tu chvíli šly klisny na pastvu. Jedna z nich, Valkuta, to byla prachsviňa, začala svého ošetřovatele mačkat v živém plotě. Běžel jsem mu na pomoc, kobyla se vytrhla a utekla, my běželi za ní. V tu chvíli Deux pour Cent zařehtal křečovitě takovou silou, že to bylo slyšet až nahoru na pastvinu. Já slyším hlas dr. Ambrože: “Tonku, pojď sem, Deux pour Cent je mrtvé!” Bylo to minutový.

Teď nastal poprask. Za chvíli tu byla kriminálka z Prahy, přijel i výzkumný ústav. V rotundě jsme vykopali hrob, a u něj se Deux pour Cent pitval, aby se vidělo na vnitřnosti. Ze všeho se brala spousta vzorků - krev, žaludek, obsah střev, játra, slezina. Srdce vypadalo jako když dáte máslo na sluníčko. Jako kaša. Asi týden předtím byla v hřebčíně zahraniční exkurze a tak se prověřovalo, jestli nebyl Deux pour Cent otrávené. Když jsme ho pochovávali, tak někdo povídá - zavolejte ošetřovatela. “Tady ho máte!” Začali si mě prohlížet. Já byl celý od krve, no jak jsem vypadal - asi měli podezření. Říkal jsem si, kdybyste věděli, jak jsme se měli rádi… Pak jsme Deux pour Centa pochovali.

Teď musím odbočit a říct, že v hřebčíně byla klisna Tipmamsel, určená jako jezdecká. Špatně žrala a proto dostávala arsen. Spočívalo to v tom, že dostávala dávky od nuly až k té nejvyšší, pak se zase postupně ubíralo až k nule. A v určitém období nesměla dostávat vodu. Léky byly v balíčcích, na nich byla vytištěna lebka a nápis jed. Vidím, jak po hřebčíně jde muž s ženou. Žena se sehnula, sebrala obal od arsenu a já slyšel: “Tak a máme to!”

Ještě čtrnáct dní poté, co jsme Deux pour Centa, pochovali bylo podezření, jestli nebyl otrávené a vypadalo to, že ho budeme vykopávat ven. Ale nedošlo k tomu. Laboratorní zkoušky ukázaly, že Deux pour Cent zemřel na srdeční mrtvicu.

Bylo to dítě a byl opatrovanej jako ve vatě. Já na ňom i jezdil. Já si na něj sedl na holýho. A nakonec jsem vypadal jako vrah. Já, který s tím koňom žil…

V Napajedlích měl Deux pour Cent tři výborné syny. Dva derbyvítěze, Centa a Cejlona. A pak Jasmína. To byl morový hřebec, kostnaté, ve St. Leger pobil Centa. Toho Jasmína jsme předali do Kladrub.

Po čase uhynul ve Francii nejlepší Deux por Centův syn slavný Tantiéme. Taky na mrtvicu. A tak Francouzi přijeli do Československa, sháněli tu krev. Jestli by tu nebyl na prodej nějaký lepší Deux pour Centův syn. Zajímali se o Jasmína. Když přijeli do Kladrub, zjistilo se, že z Jasmína je valach. Prý tam pokousal nějakou klisnu při připouštění, tak ho dali kastrovat.


Vyprávění Antonína Vítů, zachycené Antonínem Jelínkem, Dostihový zpravodaj 5/1980 

Střelickým hřebcům se dařilo. Eagle Top i Night Tornado meziročně navýšili počet partnerek

15. Červenec 2025 - 7:42

V loňském roce obsadili střeličtí plemeníci Eagle Top (Pivotal) a Night Tornado (Night of Thunder) první dvě místa v žebříčku nejžádanějších plemeníků v českém chovu. Letošní celkové výsledky připouštěcí sezóny ještě nejsou k dispozici, oba hřebci však mají úspěšně nakročeno k obhajobě loňských pozic. Zvláště když, že zájem o služby obou hřebců meziročně narostl. Dohromady připustili 54 klisen.

 
U EAGLE TOPA to není nic nového - s jedinou výjimkou, kdy skončil druhý, byl Gaspariniho otec nejvytíženějším plemeníkem ve všech dosavadních sezónách v našem chovu. Navíc se může pochlubit i vysokou březostí - letos připustil 28 klisen, z nichž 26 bylo zjištěno březích a zbylé dvě jsou dosud nezjištěné. Letos byly jeho partnerkami například dvě vítězky Ceny Laty Brandisové (NL) Arcione (Librettist) a Silk (Hernando), trojnásobná vítězka v Německu The Feathered Nest (Dragon Pulse), v jedničkách umístěná vítězka z Francie South Captiva (Holy Roman Emperor), dvojková vítězka a čtvrtá z Jarní ceny klisen Coffola (So You Think), vítězka Ceny tříletých klisen (I.k.), Classe 3 dostihu ve Francii a druhá ze Slovenského Oaks Dakota (Elvstroem) či zimní královna Dark Absolu (Pouvoir Absolu). 

Skvěle si vedl i NIGHT TORNADO, který s 26 připuštěnými klisnami o 4 klisny ještě překonal svůj loňský úspěšný debut. Z nich je již 20 zjištěných březích, u 3 se na vyšetření ještě čeká. Také jediný zástupce Dubawiho (Dubai Millennium) linie v našem chovu dostal řadu partnerek atraktivních jmen včetně populární Saši (Makfi), vítězky Memoriálu Vlastimila Smolíka a druhé z Oaks Totally Gold (Dark Angel), zimní královny Muguruzy (Footstepsinthesand) či v Nagrodě Nemana úspěšné polské Pretty Rocket (Estidhkaar). Z Polska za hřebcem přijela také Iva Grey (The Grey Gatsby), mj. čtvrtá v Nagrodě Wiosenna (L), tamní Jarní ceně klisen  a také její polosestra Incepcja (Le Havre), která zvítězila v Nagrodě Rzecznej (L) či Westminster Freundschaftspreis (L). Jeho partnerkou byla i v Maďarsku úspěšná a matka tamní trojnásobné vítězky Poppy Seed (Eagle Top). Dvě vítězství ve dvojkách i umístění v jedničkách má na svém kontě dcera skvělé Shamal Sally (E Dubai) bělka Shamal Emmi (Anabaa Blue), dvojkový triumf a umístění v jedničce získala i Coletka (Ultra).

Nepřehlédněte: Chcete koupit blacktype koně? Lokotrans nabízí k prodeji Jir Suna, ale též Capitana, Eternity's Grey a další třídové koně

"Letos se u nás narodilo 11 zdravých hříbat. Přivítali jsme první potomky Night Tornada, ze kterých máme velkou radost," ohlíží se za letošní sezónou Andrea Pavlů. "Narodili se u nás, ale i potomci coolmorského In Swoop, Rolando, Balios či syna Galilea působícího v Polsku Proud and Regal. Jako každý rok musím poděkovat všem chovatelům, kteří dali našim plemeníkům šanci a celému týmu, který na chodu hřebčína podílí včetně našeho dlouholetého veterináře MVDr. Jiřího Havlíčka. Prožíváme s našimi odchovanci a potomky našich hřebců skvělý rok a doufám, že se českému chovu bude dařit i v druhé polovině sezony."

Miloslav Vlček
foto Magda Hamříková 


Kobylka po Night Tornado z Angelfire

Chcete koupit blacktype koně? Lokotrans nabízí k prodeji Jir Suna, ale též Capitana, Eternity's Grey a další třídové koně

14. Červenec 2025 - 16:30

Stáj Lokotrans opět nabízí k prodeji řadu koní. Každoroční obměna čtyřnohého osazenstva jedné z nejúspěšnějších domácích stájí nabízí pravidelně zajímavé příležitosti k nákupu a nabízí je i tentokrát. V čele nabídky, alespoň z pohledu dosažené třídy, je prověřený osmiletý sprinter Jir Sun (Shamardal). jeden z mála koní v českém tréninku, který získal status blacktype koně. Lokotrans ale nabízí i mladší koně včetně tří příslušníků klasického ročníku.

 
K němu náleží například v Jarní ceně klisen (L) umístěná bělka Eternity's Grey (The Grey Gatsby), dcera dvojnásobné klasické vítězky Eternity (Power), která by mohla být přínosem nejen do dostihové stáje, ale také pro budoucí chovné využití. Totéž platí i o čtyřnásobné vítězce dostihů II. kategorie a v jedničkách mnohokrát umístěné Aphelii Light (City Light). Dobrou formou disponuje též pětiletý Capitano (Al Wukair), letois mj. třetí v Ceně Ministerstva podohospodárstva (Gd3) při Turf-Gala, který je s cenovkou 460 tisíc korun nejdražším koněm v nabídce.

   Seznam koní k prodeji:.  

 Eternity's Grey (FR), 3l. klisna  200 000,- Kč   Moon In Pink (FR), 3l. valach  80 000,- Kč   Palais De Tokyo (FR), 3l. valach 90 000,- Kč   Aphelie Light (FR), 4l. klisna 200 000,- Kč   Averton, 5l. valach  150 000,- Kč   Diabolical Lips (GER), 4l. valach 50 000,- Kč   Jir Sun (GB), 8l. valach 350 000,- Kč   Capitano (FR), 5l. valach  460 000,- Kč   Derby Plus (FR), 12l. valach - vyřazen z dostihového provozu 70 000,- Kč   Matello (FR), 8l. valach - vyřazen z dostihového provozu 45 000,- Kč   Conspirationist (FR), 6l. valach - v rekonvalescenci - dostihy 2026 45 000,- Kč   Shurayk (FR) - 5l. valach - v rekonvalescenci - dostihy 2026 95 000.- Kč 

   
    Ceny jsou uvedeny bez DPH. 
Kontakt: Michal Lisek - tel.: 721 754 851


Slovenské derby získal Torin z tamní pobočky české stáje Meridian. Gasparini obhájil triumf ve Zlatém poháru

13. Červenec 2025 - 18:51

Slovensko vyhlíží trojkorunu. Po vítězství v tamní Velké jarní ceně se v nedělním TIPSPORT 33. Slovenském derby (Gd3, 3 hř+kl., 2400 m, 53.000 €) prosadil hnědák stáje Meridian SK TORIN (Sottsass) vedený svým trenérem Jaroslavem Línkem a jeho dalším cílem bude St. Leger. Pro stáj manželů Poledníkových to bylo již třetí vítězství ve slovenské modré stuze, předchozí dva úspěch v roce 2019 s Arcturusem (Fast Company) a o rok později s Troop Commanderem (War Command) získala ve spolupráci s trenérem Františkem Holčákem. Torin je prvním na Slovensku připravovaným derby vítězem po osmi letech.


Týden poté, co Jaroslav Línek zvítězil už pošesté v maďarském derby, se v roli žokeje podruhé prosadil i v derby ve své domovině. Neměl to ale vůbec jednoduché. "Začátek byl pomalý, Torin byl hodně chtivý," komentoval Línek průběh dostihu, v němž bylo vidět, že měl v první části dostihu plné ruce práce. "Poté se mi podařilo ho schovat, aby šetřil síly, pak se to rozjelo a už to bylo dobré. Věděl jsem, že když přijde na dobré pozici do cílové roviny, že má neskutečnou čtyřstovku a opět to předvedl."

Zástupce slovenské pobočky stáje Meridian českých majitelů manželů Poledníkových přerušil sérii sedmi vítězství v Česku připravovaných koní v řadě. Ti obsadili alespoň následující tři příčky. Druhá přišla zvenčí pěkně finišující No Limits (Olympic Glory)  s Martinem Laubem, oproti Českému derby si o dvě příčky polepšil Polyan (The Grey Gatsby), zatímco favorizovaná Lada (Time Test) zopakovala čtvrté místo z Prahy. Pátá finišovala domácí Rain Bee (Masar), která dostih odvodila. Vítěz vyběhl druhý nejlepší čas historie dostihu 2:28,81. 

Torin, jehož Hana Poledníková získala za 37.000 € na Goffs Autumn Yearling Sale v roce 2023, je synem vítěze francouzského derby a Prix de l'Arc de Triomphe Sottsase (Siyouni) a vítězky ve dvou letech Bahama Spirit (Invincible Spirit), matky Gr.3 umístěné Nimbostratos (Wootton Bassett).  



Aigle Vaillant vyběhl rekord, Gasparini obhájil

Rámcový program měly takřka plně v rukou české stáje. Český koncert začal hned v úvodní 32. Ceně Muscatite pro dvouleté koně. Tradiční klání na 1200 metrů sice za posledních 13 let spadlo z první kategorie až do třetí, přesto si zachovává svůj význam. Dobrou formu stáje po sobotním triumfu z Chuchle v ní potvrdil svěřenec Radka Holčáka NORTH SOLUTION (Best Solution), který pod Sofií Kvízovou navázal na červnové bratislavské vítězství a jistě zvítězil i ve svém druhém startu. Syndikát 2007 zakoupil hřebce jako ročka na říjnové dražbě v Baden-Badenu za 8.000 €.

Poté přišla na řadu Cena Myse, které se též nevyhnul kategorizační pokles, ale i jako dostih II. kategorie patří tento sprint na 1000 metrů o 5 tisíc eur k vrcholům slovenské sezóny. Jeho favoritem byl po skvělém výkony z chuchelského derby dne tříletý valach stáje Joly JAWWAL (Wooded) a nevděčnou roli splnil svěřenec Ingrid Janáčkové Koplíkové na výbornou. Do cílové roviny vbíhal na druhém místě za domácí Loch Swan (Gregorian), záhy převzal vedení a lehce vyhrál. Dvě délky za ním získal druhé místo Shershab (Shalaa), třetí doběhla Loch Swan. Skvělý výkon opepřil ještě vynikající čas 0:57,37. 

"Bylo to jednodušší než v Praze," komentoval dostih vítězný žokej Tomáš Lukášek. "Myslím, že Jawwal bude v regionu těžko hledat soupeře," dodal s tím, že jak nemá rád přímou dráhu a potřebuje oblouk je šance, že by na středoevropských drahách mohl zůstat.

Soubojem českých koní se stala i 42. Bratislavská míle (I.k., 1600 m, 10.000 €), v níž po pádu Jaro Línka z jediného domácího zástupce Manatana krátce po startu se české pětce postavil jen maďarský Exact. V rychlém tempu dostih odvodil vítěz z roku 2023 Quessigny (Recorder), sledovaný favorizovaným Aigle Vaillantem (Wings of Eagles). Jeho jezdec Martin Laube v oblouku nasadil k trháku, svěřenec Luboše Urbánka si pak rychle vytvořil náskok, který rozhodl dostih. V závěru na zástupce stáje Lokotrans sice zle dotíral Charpentier (Cracksman), ale AIGLE VAILLANTův náskok se ukázal být rozhodující a o krk udržel první příčku. Za druhým Charpentierem zela mezera velikosti 4 1/4 délky, zbytek pole vedla Miss Mai Tai (Prince of Lir). Aigle Vaillant vyběhl časem 1:35,57 nový rekord bratislavské dráhy. 



Laubeho taktiku zopakoval v Ceně Pat's Music (I.k., 3+ kl., 2000 m, 10.000 €) žokej Radek Koplík, jemuž slovenský trenér Marcel Mihalík svěřil slovenského Koně roku 2023 FREE FOLIE (Free Eagle). Stejně jako Laube i on nasadil cca 500 metrů před cílem k trháku, Free Folie si rychle vytvořila rozhodující náskok a protože se v poli nenašla žádná soupeřka, která by na ni výrazněji zaútočila, zvítězila zadrženě o 3 1/4 délky v dalším novém rekordu dráhy 2:02,37.

Na své si přišli i příznivci českého chovu - opět díky stálici jménem GASPARINI (Eagle Top), ale nejen jí. Odchovanec svého majitele Petra Karlíka v péči Jana Demeleho dokázal ve 32. Zlatém poháru (I.k., 4+, 2600 m, 10.000 €) obhájit loňské vítězství, když Jiří Palík s ním při točení do cílové roviny podjel soupeře a český Kůň roku 2022 záhy přešel do čela i přes dlouho vodícího Vévodu (Egerton), s nímž Jiřina Andrésová zkoušela udolat soupeře falešným tempem. Úspěch českého chovu završil třetím místem Sir Egerton (Egerton).  


 
Miloslav Vlček, foto Závodisko Bratislava



V Chuchli se testovalo před Oaks. Na měkké dráze se start-cíl prosadil La Relation

12. Červenec 2025 - 19:07

Tři týdny po Českém derby se dostihové dění vrátilo do Chuchle Areny Praha, která v prvním z trojice svých prázdninových mítinků hostila hlavní předzkoušku klasických Oaks jedničkovou 46. Cenu Latiny. Do dostihu na 2200 metrů nastoupilo sedm klisen, které bojovaly nejen o dotaci 200 tisíc korun, ale možná také o místo ve startovacích boxech klasického dostihu, do kterého je stále hlášeno 18 klisen.


Na měkkém podkladu, kdy se závěrečný souboj odehrával u vnější bariéry, se stylem start-cíl prosadila hnědka AGA-Vlachovice LA RELATION (Reliable Man), která se Sofií Kvízovou v sedle absolvovala svůj debut na pražské dráze. Třetí ze slovenské Jarní ceny klisen, nosící o 1,5 kg víc než její soupeřky, o krátkou hlavu odrazila útok Corazon Blanco (Phoenix of Spain), další délku zpět finišovala na třetím místě favorizovaná Zarkeya (Zarak). V sedle svěřenkyně Radka Holčáka byla Sofie Kvízová.    

Druhým nejvýznamnějším dostihem prázdninového chuchelského odpoledne byl dvojkový Červencový handicap (II.k., 3+), jehož favoritem květnový vítěz mostecké dvojky na 1600 metrů čtyřletý Zabyak (Dabirsim). Premiéra na distanci 1200 metrů mu ale nevyšla, v cíli uhájil jen tabuli, naopak nečekaně skvělý výkon podala ryzka stáje Autistic Dream trenérky Zachrlové MATERANA (Fast Company), která pod Annou Lebduškovou útokem zvenčí smetla soupeře a v cíli jí rozhodčí naměřili před zbytkem pole pětidélkový náskok. Druhá finišovala v předchozích dvou startech neporažená tříletá Mood Altering (Starspangledbanner). Klisna je první vítězkou trenérky Petry Zachrlové, která letos zahájila trenérskou kariéry se třemi svěřenci ve vlastní stáji.

Žákyni Anně Lebduškové se v Chuchli podařil čtvrtý kariérní double, který zkompletovala v sedle tříletého svěřence Martiny Havelkové ze stáje Františka Hrubého GALAGOSE (Birchwood), s nímž lehce opanovala první ročník Memoriálu Jiřího "Ezopa" Svobody (hdcp III.k., 1600 m). 

Program otevřel třetí letošní a první početněji obsazený dostih pro dvouleté Cena Lancelota (III.k., 1200 m), do níž po škrtu jediného tuzemského odchovance Dally Star (Pouvoir Absolu) odskočilo 12 příslušníků nejmladšího ročníku. A příslušníků ne tak ledajakých - každý z nich figuruje na přihláškách do Ceny zimního favorita nebo Ceny zimní královny. Zda své ambice naplní uvidíme později, řada z nich předvedla ještě dost neučesaný projev, to se ale rozhodně netýkalo zástupce stáje Rabbit Trhový Štěpánov RABBIT LAND FORCE. Syn vítěze Richmond Stakes (Gr.2) ve dvou letech Land Force (No Nay Never), zakoupený jako odstávče v Newmarketu za 3.500 gns, předvedl v závěru přesvědčivý výkon, když pěknou koncovkou s podporou Jána Havlíka o délku zdolal tempo diktujícího debutujícího Louboutine (Muhaarar) a po druhém z mosteckého debutu získal první vítězství.

Pro první vítězství si do Chuchle přijel tříletý hnědák stáje EXCELLENT-K s.r.o. Liberec AUQUINOKTIUM (Penny's Picnic), který po třech čtvrtých místech proměnil svůj první start v přípravě Jany Manové v Ceně Derby Clubu Prague (IV.k., 1400 m) ve velmi lehké vítězství. 

Vedle Jany Manové prožívá úspěšnou sezónu, co do počtu možná nejúspěšnější, také Hana Kabelková, které IRON MARGOT (Free Eagle) stáje KI Racing získala v Ceně Chuchle Areny Praha (hdcp V.k., 1600 m) osmý letošní triumf a trenérce už chybí jen jedna čárka do vyrovnání osobního rekordu. V sedle podruhé vítězné bělky byl Jaromír Šafář.

Dvě vítězství získali koně českého chovu, jen jedno z nich se ale odehrálo proti importované konkurenci. Zajistila je šestiletá vlastní odchovankyně stáje Filip RUMĚLKA (Chardonney Tcheque - Reggie, Varadar) z rodiny Redakty (Dakota) v Ceně společnosti Tipsport (hdcp IV.k., 1200 m), kde ji k druhému vítězství kariéry přivedla am. Tereza Grbavčicová.

Druhé se odehrálo v samotném závěru dne v Ceně Hřebčína Měník - Mikhail Glinka (IV.k., 2200 m), dalším dostihu Série Conseq pro koně českého chovu. Velmi lehce se v něm prosadil veterán KISSI STURM (Rosensturm - Kissi Missi, Areion), jehož do cíle dovedl Jakub Pavlíček, valachův chovatel i spolumajitel.

Miloslav Vlček   

Lada opět favoritkou. Do Slovenského derby má kurz kurz 4:1

7. Červenec 2025 - 21:38

Až do startu v Českém derby neporaženou Ladu (Time Test) čeká tuto neděli v bratislavském Starém háji derby reparát. Poté, co z tuzemské modré stuhy odešla jako favoritka poražená na čtvrtém místě, o víkendu nastoupí na start ve Slovenském derby. I do tohoto dostihu, alespoň podle názoru bookmakera společnosti Tipsport, nastoupí svěřenkyně Heleny Vocáskové jako favoritka. Tipsport její šance ocenil kurzem 4:1.

 
Druhou šancí je domácí Rain Bee (Masar), vítězka Ceny Arvy (L), která má kurz 7:1. Třetí šancí je druhý z českých zástupců Polyan (The Grey Gatsby), který v Českém derby finišoval pátý a zde má kurz 8:1. Jen o trochu vyšší kurz mají první a druhý ze Starohájského kritéria (L) Shellby (Time Test) a Iwanhoe (Fascinating Rock), a také vítěz slovenské Velké jarní ceny Torin (Sottsass), kteří mají shodně 8,5:1. (miv)

Kurzy Tipsportu na vítěze Slovenského derby



Z dražby v Deauville míří Do Česka polosestra klasického vítěze Torina i v listed umístěný tříletek

3. Červenec 2025 - 8:51

První dva dny má za sebou Letní dražba společnosti Arqana, která právě probíhá v jejím dražebním komplexu v Deauville. Odehrály se za nemalého zájmu českých stájí, které zde získaly několik zajímavých nových nadějí. Jen Hana Juránková, která během úvodních dvou dnů vydražila 17 koní, koupila pro české majitele 6 nových posil, nakupoval také bloodstock agent Tomáš Janda, který je podepsán pod příchodem nového blacktype koně do českého turfu. Oba dny vykázaly růst průměrných cen, především druhý den, kdy byly na programu koně v tréninku, se ceny oproti loňsku zvedly velmi výrazně.



Pro stáj pana Františka Rozy vydražila Hana Juránková dva dvouletky v breeze-up části dražby. Za 15.000 € získala v Irsku narozenou hnědku (lot 8, cval) po prověřeném Gleneaglesovi (Galileo) z klisny Bahama Spirit (Invincible Spirit), vítězky v Irsku ve dvou letech a matky pěti vítězů včetně Gr.3 umístěné Nimbostratus (Wootton Bassett). Nová akvizice je polosestrou vítěze letošní Velké jarní ceny na Slovensku Torina (Sottsass), hájícího barvy manželů Poledníkových. 

Druhou posilou stáje loňské slovenské Derby vítězky Francis Gold, která též byla zakoupena na breeze-up dražbě, ale v Baden-Badenu, je za 8.000 € zakoupený SATIN DANCER (lot 68, cval). Hřebec pochází z prvního ročníku vítěze Criterium International (Gr.1) Alsona (Areion) a jeho matka Swingdream (Soldier Hollow)vyhrála dva dostihy. Ač nezískala status blacktype koně, má na svém kontě i dvě čtvrtá místa z listed dostihů. V chovu je jejím nejúspěšnějším potomkem desetinásobná vítězka Saphira Dream (Feuerblitz).

Do Česka by měla zamířit i ryzka DAISY DORA (lot 18), v Německu narozená dcera dvojnásobného Gr.1 vítěze Japana (Galileo), kterou Hana Juránková vydražila za 20.000 €. Klisna je dcerou vítězky ve třech letech v Německu Djamby (Sir Prancealot), matky jednoho vítěze a polosestry německé zimní královny Djumany (Aussie Rules), matky čtyř blacktype potomků.



Privátně za 8.000 € získala Hana Juránková v Anglii narozenou hnědku (lot 38, cval) z prvního ročníku vítěze Flying Childers Stakes (Gr.2) Ubettabelieveit (Kodiac), šestého potomka trojnásobné vítězky a matky dvou vítězů Miss Chamanda (Choisir).

První dvouleté a mezi nimi i první vítěze má letos na dráze také vítěz Norfolk Stakes (Gr.2) či Prix Robert Papin (Gr.2) A'Ali (Society Rock), po kterém Hana Juránková za 18.000 € zakoupila pěkně stavěného hřebce (lot 66, cval). Jeho matka Sunseek (Rail Link), polosestra dvou Gr.1 vítězů, se na dráze jednou umístila, v chovu zatím dala jednoho vítěze. Zakoupený dvouletek je jejím sedmým potomkem.



Vedle dvouletků na breeze-up části dražby zakoupila Hana Juránková také tříletého valacha irského původu jménem KLEVER (lot 327). Syn famózního Frankela (Galileo), zakoupený za 18.000 €, který posílí stáj bratrů Vondrových SV Vondra s.r.o., absolvoval dosud 4 starty, z nichž jeden ve francouzském Montluconu v dostihu na 2300 metrů o 9.500 eur letos v dubnu proměnil ve vítězství. Do Česka přichází s ratingem 31 kg.

Rychlík se statusem blacktype koně

Aktivně si počínal i Tomáš Janda, který stál i za vůbec nejdražším nákupem realizovaným do Česka, za 50.000 € zakoupeným tříletým AWAITING CHRISTMAS (lot 426). Syn plemeníka Attendu (Acclamation) a nestartovavší Marry Christmas (Penny's Picnic) za za sebou osm startů, z nichž tři proměnil ve vítězství a ve zbylých pěti se umístil. Hřebec, běhající na tratích od 1200 do 1600 metrů se dokázal umístit na třetím místě v listed na míli v Toulouse a na čtvrtém v listed na 1400 metrů v Chantilly. Do Česka přichází s ratingem 42 kg.

O rok starší FALBALA (Night of Thunder) (lot 405), zakoupená za 11.000 eur, k nám přichází se skromnější kariérou, ale i ona dokázala ve Francii zvítězit. Z 19 startů zaznamenala jeden plný zásah a 4 umístění, vydělala 23.310 eur a její aktuální francouzský handicap činí 29,5 kg.

Další dva z Jandových nákupů by měly směřovat do překážek. Za 2.500 eur získaný čtyřletý LEBALINAIS (lot 472) plemene AQPS dosud nevyběhl, ale je synem předního překážkového plemeníka Cokoriko (Robin des Champs) a polobratrem v Gr.3 pro AQPS umístěné Kroustillante (Karaktar).

Neplnokrevným je i za 1.500 euro získaný dvouletek (lot 132) po vítězi Irish derby Jack Hobbs (Halling), první potomek na dráze úspěšné Ginger du Val (Rail Link).

Privátně po dražbě se Jandovi podařilo získat také z dražby původně staženého dvouletého syna (lot 59) plemeníka U S Navy Flag (War Front) z dvakrát umístění Serendib's Glory (Holy Roman Emperor), polosestry listed umístěné Mayfield Gild (One Cool Cat).

Miloslav Vlček 
 

České stáje v neděli získaly pět vítězství, Josef Bartoš oslavil 900. překážkový triumf

29. Červen 2025 - 21:37

Merano, Wroclaw, Bratislava i Hamburg. Tam všude v neděli bojovali čeští koně o co nejlepší umístění. Celkem posbírali pět vítězství, všechna však zastínil jediný triumf, který české stáje získaly na posledních mítinku první části sezóny v italském Meranu. Tamní cross-country Premio Courtier du Val-Trofeo (4100 m, 13.000 €) lehce o sedm délek získal šestiletý ryzák Scuderie Aichner RAMUNTCHO (Kap Rock), v jehož sedle oslavil žokej Josef Bartoš 900. překážkové vítězství.


Jubilejního vítězství dosáhl Bartoš prakticky stylem start-cíl (viz záznam), když jen na krátký okamžik přenechal vedení jednomu ze soupeřů. 

V proutěnkách pro čtyřleté Premio Tempo d'or (3300 m, 15.000 €, záznam) obsadila dvojice Scuderie Aichner Prestino (Seahenge) - Billy Jango (Buratino) s Josefem Bartošem a Lenkou Neprašovou druhé a třetí místo, stříbrnou příčkou v Premio Pasqualino Mazzoni (3000 m, 14.300 €, záznam) odstartovala svou dostihovou kariéru tříletá bělka ze stáje Francise Fuchse Waltzina (Moises Has), v jejímž sedle zaskočil za zraněného Jana Faltejska Josef Bartoš.

Třikrát ve Wroclawi

Pokračovala také sezóna v polské Wroclawi, kde se českým koním podařilo vyhrát tři dostihy. Španělský rodák WAMBA (Maxios) trenéra Wroblewského, vyhrál pro stáj Jakuba Kartuse pod Rostislavem Benšem stepelechase Nagrodu 24000 zl (3800 m, 24.000 zl, záznam), devítiletý WHITE WOOD (Montmartre) ze stáje Karla Zatloukala a v přípravě trenérky Lempochnerové s Janem Odložilem vedl český 1-2.3 době v Nagrodě Tiumena (stch, 4400m, 24.000 zl, záznam) před Go Canada (Alhebayeb) a Turionem (Roulette), a závěrečné proutěnky Nagrodu 20000 zl (3600 m, záznam) vyhrál napajedelský odchovanec SOPHIST (The Bogberry - Sweet Answer, Peintre Celebre) trenéra Polese s Jakubem Kocmanem před Lianelem (Champs Elysees). 

Double pro Jaroslava Myšku a triumf českého rodáka Crescendu

Dva týdny před megamítinkem se Slovenským derby se v Bratislavě konal provozní den, jehož vrcholem byl dvojkový Memoriál Antonu Mlčúcha na 1800 metrů. V něm se jistě prosadil domácí TERMINI (Tamayuz) s Janem Vernerem, který o 1 1/4 délky zdolal veterána Australiena (Olympic Glory). Jediné české vítězství zajistil čtyřletý valach CRESCENDU (Dux Scholůar - Corcovada, Captain Rio) Josefa Vymazal z chovu Centra Darhorse, který s Adamem Florianem lehce zdolal domácí Sandy Rose (Cappella Sansevero) v Ceně Royal Stara (III.k., 3+, 1200 m, 3.000 €).

Doma navzdory české početní přesile zůstaly i oba překážkové dostihy, v sedlech obou vítězů však byl žokej Jaroslav Myška, který vedl favorizované svěřence Jaroslava Brečky. Nejprve se SADDADEM (Zelzal) trenéra Brečky zadrženě o 18 délek vyhrál proutěnky Cenu Satyry (4+, 3600 m, 3.000 €), v níž proti němu nastoupilo pět českých koní, a poté v sedle HAKIMPOURA (Muhaarar) opanoval steeplechase Cenu Bledaxe (4+, 3600 m, 3.000 €) s náskokem dokonce 19 délek.



Naprázdno vyšla jen cesta trenéra Pavla Hlavatého do Hamburku, kde jak  Sirbowtieman (Gale Force Ten) v trojkovém handicapu, tak Boomer (Jimmy Two Times) v handicapu IV. kategorie skončili v poli poražených. 

Miloslav Vlček

Další multimiliónový prodej? Haras de Beaufay nabídne na elitní srpnové dražbě Rashabarova polobratra po St Mark's Basilica

26. Červen 2025 - 8:47

Francouzská dražební společnost Arqana včera zveřejnila katalog na svou nejvýznamnější dražbu - srpnovou výběrovou dražbu ročků La Vente d'Aout, na níž nabídne výkvět nejen francouzského chovu. Stejně jako v předchozích dvou ročnících i letos na ní bude svým odchovancem zastoupen Haras de Beaufay pana Jiřího Trávníčka, který opět nabídne potomka své aktuálně nejcennější matky - nestartovavší Camelotovy (Montjeu) dcery Amazonky.

 
Před dvěma lety se první potomek Amazonky, hřebec po Holy Roman Emperor (Danehill), prodal za 120 tisíc eur. Navzdory poměrně vysoké ceně za potomka na dráze ani v chovu neprověřené matky se investice stáji Manton Thoroughbreds vyplatila. Hřebec, posléze pojmenovaný Rashabar, loni šokoval ascotské publikum triumfem v Coventry Stakes (Gr.2) při kurzu 80:1, třídu následně potvrdil dvěma druhými místy v Gr.1 společnosti a letos se drží v elitě tříletých mílařů, jak prokázal čtvrtými místy v Irish 2000 Guineas (Gr.1) a St James's Palace Stakes (Gr.1). Zatím vydělal přes 330 tisíc liber.

Nepřehlédněte: Uhynul Pop Rock. Šampión otců dvouletých a otec dvou slovenských šampiónů

V loňském roce hřebčín na dražbě nabídl Rashabarovu polosestru po Acclamation (Royal Applause) a výsledkem byl zatím největší dražební úspěch, jakého český subjekt doposud dosáhl. Klisna, později pojmenovaná Lethal Beauty, byla vydražena dokonce za 600 tisíc eur, tedy přibližně 15 miliónů korun. Aktuálně je v péči francouzských trenérů Carlose a Yanna Lernerových a připravuje se na svůj debut v barvách stáje Victorious Racing.



Letos Haras de Beufay posílá na dražbu jejího syna (lot 13) po coolmorském St Mark's Basilica (Siyouni) a bezpochyby očekává další dražební úspěch. Šestinásobný vítěz St Mark's Basilica zvítězil ve francouzských klasikách Poule d'Essai des Poulains (Gr.1) a především Prix du Jockey Club (Gr.1), třídu ukázal i proti starším v Irish Champion Stakes (Gr.1) a Eclipse Stakes (Gr.1) a formu předvedl už jako dvouletý triumfem v Dewhurst Stakes (Gr.1). Při odchodu do chovu jej Aidan O'Brien zahrnoval superlativy a když připouštěl Amazonku, účtoval si Coolmore za jeho služby 65.000 €.

Loni se prodávali jeho první ročci a prodávali se dobře - z nabídnutých 88 jich 78 našlo nové majitele za průměrnou cenu 198.552 gns. Právě na srpvnové dražbě v Deauville se prodal jeho vůbec nejdražší roček -  polosestra vítězky Irish Oaks Chicquity (Montjeu) či vítězky Mackinnon Stakes (Gr.1) Magic Wand (Galileo) hnědka Diamond Necklace, za níž M.V. Magnier nabídl 1,700.000 €.

Kam se vyšplhá cena Trávníčkova odchovance zjistíme v sobotu 16. srpna někdy kolem 18.00 hodiny. Bude se odvíjet i od toho, jak si do té doby povedou St Mark's Basilicovi potomci. Zatím se zdá, že start jeho prvních dvouletků je vlažnější, než zřejmě v Coolmoru očekávali, neboť mezi prvními 16 startujícími potomky má zatím jen jediného vítěze. Většina z nich ale dosud absolvovala jen jediný seznamovací start a během několika týdnů se tyto statistiky mohou radikálně změnit.  

Miloslav Vlček
foto Eva Kopečná a Arqana

Uhynul Pop Rock. Šampión otců dvouletých a otec dvou slovenských šampiónů

24. Červen 2025 - 15:29

Smutnou zprávu přineslo nejnovější vydání Věstníku českého turfu. Ve věku 24 lety uhynul plemeník POP ROCK (Helissio - Pops, Sunday Silence), japonský rodák, který finišoval druhý v nejprestižnějších světových dostizích Melbourne Cupu a Japan Cupu. Od roku 2011 působil v českém chovu, nejprve v Hřebčíně Napajedla, poté jej zakoupil František Vocásek a přesunul se do jeho chovu v Němčicích.

 
Pop Rockova cesta do českého chovu začala v rodném Japonsku, odkud se na krátký čas přesunul do Irska a poté do České republiky. Od 2 do 9 let hřebec absolvoval 40 startů, z nichž vytěžil 8 vítězství, 5 druhých a 9 třetích míst a vydělal přes 500 miliónů jenů.

Jeho kariéra vyvrcholila dvěma triumfy v Meguro Kinen (Gr.2, 2500 m) a hlavně druhými místy v Melbourne Cupu (Gr.1, 3200 m), kde mu k vítězství nechybělo mnoho, Japan Cupu (Gr.1, 2400 m) a Arima Kinen (Gr.1, 2500 m). Ač nejlepších výkonů dosahoval až jako pětiletý a šestiletý, už ve dvou letech, kdy absolvoval 3 starty, dokázal zvítězit a doběhl čtvrtý v Kyoto Nisai Stakes (L, 2000 m). 

Z Napajedel do Němčic

V českém chovu začal Pop Rock působit v roce 2011, tři roky poté, co do něj byl zařazen první hřebec japonského chovu v české historii Tiger Cafe (Sunday Silence). První dvě sezóny strávil ještě jako pronajatý hřebec v Napajedlích, poté jej zakoupil František Vocásek a umístil do svého chovu v Němčicích, kde působil až do svého skonu. V úvodu své chovné kariéry připouštěl pravidelně kolem 15 klisen, později zájem o něj poklesl a připouštěl vesměs jen klisny svého držitele a s ním spolupracujících majitelů.

Nepřehlédněte: Angkor Wat má svou kvalitu danou od Pána Boha, říká o svém svěřenci trenér Stanislav Popelka

Jeho nejúspěšnějším potomkem byl z druhého ročníku pocházející Montjeu Third, vítěz Memoriálu prof. Václava Michala (I.k.), který získal druhá místa v Ceně zimního favorita (L), Slovenském St. Leger (L) či Memoriálu Vlastimila Smolíka (I.k.) a řadu dalších jedničkových umístění. Výborně si vedl i další odchovanec Rabbitu Trhový Štěpánov Golden Devil, který získal druhé místo ve Velké červnové ceně (I.k.) a třetí v St. Leger (L), v Maďarsku doběhla jeho dcera Alegoria druhá v Magyar kancadíj (Oaks) (L).

Dva z jeho potomků získali titul šampióna. Především za druhé místo v Karpatské ceně (L) se titulu Šampión dvouletých hřebců sezóny 2014 na Slovensku dočkal Kalypso of Gracie, tamtéž o 6 let později vybojovala titul pro nejlepšího proutěnkáře Raviella. Právě na překážkách jsme jeho potomky v posledních letech vídali především, k nejúspěšnějším patřili Apas Rocka, Alegoria či New Finch.

Miloslav Vlček

Angkor Wat má svou kvalitu danou od Pána Boha, říká o svém svěřenci trenér Stanislav Popelka

24. Červen 2025 - 10:09

Angkor Wat má na svém kontě deset rovinových a dvacet překážkových dostihů. Devítiletý ryzák stáje Joly se doposud ukazoval především na kratších distancích, a tak kolem jeho startu v červnové kvalifikaci bylo mezi dostihovými fanoušky mnoho dohadů. Vždyť vloni vyhrál Poplerův memoriál na 3300 metrů, v Lysé nad Labem letos běžel o jeden kilometr více a teď ho čekalo dalších 1000 metrů navíc.

S kurzem Poháru Slavia pojišťovny na 5200 metrů si ale poradil s přehledem, ukázal skvělý finiš, a nakonec cílem proběhl jako druhý. Trenér Stanislav Popelka je spokojený a přiznává, že hodně pomohlo „štěstíčko“.

Jak byste ten dostih zhodnotil?
Zhodnotil asi tak, že bych řekl „zaplať pánbůh“, že to Čenda (žokej Jan Odložil) useděl na druhé překážce. To tempo bylo takové falešné, hrozně pomalé a tam to Angkor Wat skočil trochu zešikma, takže si ještě trošku prodloužil ten skok. A on je tam ten příkop za plotem… Dost mi zatrnulo. A podruhé mi zatrnulo na Dropu. Tam při hromadném pádu tří koní byl nějaký kontakt s nimi, dostal tam takový „šťouchanec“. Prostě štěstí musí být a díky tomu se z toho nějak dostal. No a potom rozbalil ten konec. V klidu ho Čenda dotáhl k poli, což pro Angkor Wata nebyl problém, ale nějaké síly ho to stálo. Pak ještě udělal jednu chybku na překážce po výběhu na trávu, která ho zbrzdila. Čenda ho musel znova rozjíždět a stíhat koně před sebou. Všechno ale oba ustáli a finiš měli výborný.

Po téměř celý dostih se Angkor Wat pohyboval až za startovním polem, a to docela daleko. Byl to plán?
Ano, měli jsme to v plánu. Nebylo tam zas až tak moc koní, aby se tady ta taktika nedala dodržet. Měli jsme obavu, že v těch koních by se začal přetahovat a začal by závodit dřív, než je potřeba a že se tam zbytečně vydá a nezbude mu tolik sil na finiš.

Nepřehlédněte: Nejlépe hodnoceným tříletkem v handicapu je Jawwal. Miss of Change až třetí

Takže jste na ten jeho finiš spoléhali?
Přesně tak. Čekali jsme, co s ním udělá ta distanc, protože šel poprvé tak dlouhý dostih. Ale na rovině byl vytrvalec. Ukázal, že by to mohl být vytrvalec i na překážkách.

Budete to zkoušet dál prodlužovat? Po Poplerově memoriálu jste mu přidali kilometr v Lysé nad Labem a tady zase o kousek dál…
Dostih v Lysé nám toho moc neřekl, protože to byl falešný dostih a jelo se hrozně pomalu. Tempo se rozjelo až v průběhu dostihu, takže jsme si nebyli jistí s tou vytrvalostí. Ono ani teď to nebylo žádné ostré tempo. Jarda Myška tam nebyl, a nikdo nejel. Až někde v půlce to vzal na sebe Pepa Bartoš a udělal z toho dostih a už se trošku cválalo. Z tohohle tempa skákat prodloužený Taxis, Popkovický skok nebo Francouze, který je hodně hluboký skok, může být problém.


foto Andrea Zavadilová

Když teď Angkor Wat hezky zvládl prodloužení na 5200 metrů, půjdete ještě dál? Nebo spíš směřujete do Ceny Labe, která se běhá na stejné distanci?
Osobně bych ho letos rád viděl v Labi. Velká pardubická by byl moc veliký skok. On v Pardubicích těch těžkých kurzů až tolik naskákaných nemá. Má tam pár jedničkových krátkých steeplů, které jsou bez Irské lavice, bez šestky, bez sedmičky, …. Musí si to trošičku víc zažít. A hlavně musí vydržet zdravý. Nějaké zdravotní problémy už měl, takže člověk musí být opatrný. Ale on má v sobě tolik třídy, že nepotřebuje až tolik nějaké těžké práce. Prostě má od Pána Boha danou svou kvalitu a třídu. Musíme ho tedy hlavně udržet zdravého a aby bral dostihy v naprosté pohodě jako tu kvalifikaci. Podal velice dobrý výkon a když bude zdravý, možná příští rok zvážíme Velkou pardubickou. Ale letos by to podle mě bylo uspěchané. Viděl bych to letos ještě na jeden dostih a potom to Labe.

Jaký je to kůň? Pohodář?
Je hodně specifický. Trošičku blázínek, řekl bych že hodně soutěživý, hyperaktivní. Dost informací mi o něm dala Pavla (Váňová), když k nám přišel. Bylo vidět, že ho má ráda. Když mu začali chodit kolem boxu koně do ohrady, nebo třeba první lot, byl z toho vykulený, chodil do kolečka v boxu a tak. Ale ten kůň také stárne a vyvíjí se. U nás tráví hodně času v ohradě, je klidnější, je lépe ovladatelný. A už mu nevadí, že kolem jdou koně. Přežvykuje si v boxe a klidně jde až na poslední lot. Běhal klasiky, byl připravovaný do derby, kde byl druhý, potom běhal i v Bratislavě, má tedy za sebou velké dostihy. V překážkových dostizích chtěl také běhat hodně ze špice, neuměl pošetřit síly. Teď už se to naučil, je klidnější a potom samozřejmě zbývá více sil na konci.

S Janem Odložilem si rozumí?
Určitě ano. Čenda má tady na ty koně ruku. Povahově podobná byla i Yara, kterou měli rajťáci problém udržet. Tahala, dokonce jí až přejíždělo sedlo přes kohoutek a kvůli tomu byla i párkrát zastavená. Taky se ale časem v hlavě uklidnila a Čenda na to měl vliv taky. S těmito koňmi to umí. Ukázal to i s Lombarginim, který dost často zmatkoval. Ale ono je to i o pracovních jezdcích. Lombarginimu se věnovala Mirka Čížková prakticky celou jeho kariéru, jezdila ho skoro na volno, na zahozených otěžích. Hodně na něm zapracovala. Stejně jako to umí Markéta Krejčí – například s Yarou. Když k nám Yara přišla, neudělala po tréninku poctivý krok, natřásala se, poskakovala. A během roku, roku a půl už chodila klidně domů, po cestě žrala trávu, nechala si koně odejít třeba 20 – 30 metrů. Takže i tam se ta hlava musela uklidnit. Kůň musí být v pohodě psychicky, to se pak odráží na výsledcích.

Takže trenér musí být i psycholog?
V každém případě! Někdy mi to připadá, že tady musíme provozovat psychiatrickou léčebnu (směje se).  Když jsou koně v pohodě v práci, když je v kolektivu dobrá atmosféra, odráží se to samozřejmě i na jejich psychice a výkonech. A ohrada s tím taky dělá divy.

zdroj: Dostihový spolek a.s.

Na derby den bylo vsazeno rekordních více jak 5 miliónů korun. Meziročně obrat vzrostl o 4,5%

23. Červen 2025 - 22:23

České derby má další rekord. Na jeho 105. ročník bylo u společnosti Tipsport vsazeno 5.045.585 Kč, což je dosud nejvíc, kolik bylo u největší české sázkové kanceláře a garanta dostihových sázek u nás na vrchol rovinové sezóny vsazeno. Meziročně náběr vzrostl o 4,5% (v absolutní hodnotě o 214 tisíc korun), což je dokladem rostoucího zájmu o dostihové sázky.

 
To je ta pozitivní část zprávy. Na druhou stranu nelze opomenout, že meziroční nárůsty výrazně zpomalují, protože mezi předloňským a loňským ročníkem náběr na derby vzrostl o více jak milión korun.

Na samotné 105. České derby bylo vsazeno 1,882.106 Kč (loni 1,674.245 Kč), z toho přímo na pokladnách závodiště 668.388 Kč (loni 572.841 Kč). Na rámcové dostihy bylo dohromady vsazeno 3,163.479 Kč, z toho na závodišti 1,696.785 Kč.

Také celkový dosavadní náběr sázek na tuzemské dostihy vykázal růst a to navzdory skutečnosti, že v úvodních 20 dostihových dnech, které se letos i loni do Českého derby (včetně) konaly, je zahrnut i květnový slušovický mítink s pouhými dvěma dostihy. Celkem bylo letos vsazeno 37,273.565 Kč. zatímco v loňském roce 35,348.080 Kč. (miv)

zdroj: Tipsport

České derby vybojovala Miss of Change s britským žokejem Callumem Shepherdem

22. Červen 2025 - 20:42

Vítězkou 105. Českého derby se v Chuchle Areně Praha stala hnědka stáje MUDr. Evy Nieslanikové MISS OF CHANGE (King of Change), která svedla nádherný souboj s dohlašovaným Pradem (Chachnak). Svěřenkyni šampióna trenérů posledních dvou sezón Miroslava Nieslanika vedl britský žokej Callum Shepherd, a tak po předloňském vítězství Ricarda Sousy v sedle Abhy a loňském triumfu Richarda Kingscotea s Naughty Peterem vyhrál třetí České derby v řadě zahraniční žokej.


Tři z prvních čtyř míst v letošním derby obsadily klisny, které též zvítězily ve třech z posledních čtyř ročníků. Výjimečné postavení klisen v tuzemském rovinovém vrcholu letos ještě umocnila jejich početná účast v dostihu, kde tvořily polovinu startovního pole, navíc odskakovaly v rolích prvních dvou favoritek. Vítězství ale slavila ta, s níž se v předstartovních prognózách až tolik nepočítalo.

Z Ascotu do Prahy

Ještě v sobotu jezdil na královském Ascotu, kde se o den dříve účastnil i Gr.1 Commonwealth Cupu, v neděli svým přehledem výrazně přispěl k nečekanému triumfu Miss of Change v derby. Na poslední chvíli angažovaný sedmadvacetiletý Callum Shepherd, který v posledních pěti sezónách zaznamenal v Anglii 336 vítězství, udělal klisně rodiny Nieslaniků klidný dostih a v závěru, byť s porušením pravidel o použití bičíku, jí udržel před bojujícím Pradem.

Letošní derby mělo relativně klidný průběh. Po startu se prodrala do čela ze třináctky odskakující Sainte Victoire s Janem Vernerem, za kterou Shepherd usadil na druhém místě Miss of Change, třetí cválal Prado, za ním Rawiya a Lada. Duo stáje Pegas se drželo vzadu, jako poslední cválal Decorated Fighter. Na konci lahovického oblouku se blíž čelu zvenčí posunula favorizovaná Lada, která na začátku cílové roviny držela třetí příčku. To už ale šla do čela Miss of Change, k níž se připojil Milanem Zatloukalem vedený Prado, který se na chvíli dostal před klisnu. Ta se ale nemínila vzdát, pod pobídkami Calluma Shepherda se znovu dostala do vedení a po tuhém boji je o 1/2 délky uhájila až do cíle. Druhý finišoval Prado, třetí místo, už se ztrátou 1 3/4 délky, získala zvenčí jdoucí Parisi Lady (Ectot), která odkázala Ladu na čtvrté místo. Tabuli uzavřel druhý kůň Pegasu Polyan (The Grey Gatsby) a poslední dvě dotovaná místa patřila Decorated Fighterovi (Decorated Knight) a Poet Ortenovi (Zelzal). Vítězka na pevné dráze vyběhla výborný čas 2:29,53.

V souboji o vítězství oba bojující žokejové neuhlídali své bičíky a za překročení maximálního povoleného počtu úderů (oba shodně 9) obdrželi sankce 25.000 Kč (Shepherd) respektive 9.500 Kč (Zatloukal), jejichž rozdílná výše vycházela z vyježděné ceny.



Vítězná Miss of Change, zakoupená prostřednictvím Tomáše Jandy na říjnové dražbě ročků společnosti Arqana v Deauville za 13.000 €, je dcerou vítěze Queen Elizabeth II Stakes (Gr.1) King of Change (Farhh), který má letos na dráze první ročník tříletých. Derby vítězka je prvním potomkem nestartující Miss Frangipani (Frankel), dcery listed vítězky Miss Cap Estel (Hernando). 

Double pro Joly a Tomáše Lukáška

Vedle Českého derby nabídl sváteční program ještě další tři dostihy nejvyšší kategorie, každý oproti loňsku dotačně posílený o 100 tisíc korun. Jedničkový program zahájila 21. Sprinterská cena galerie Cermak Eisenkraft (I.k., 3+, 1200 m, 300.000 Kč), do níž jako favorit nastupoval dvojnásobný francouzský listed vítěz ve dvou letech, později startující v grupových dostizích v Meydanu Zorken (Goken), pro něhož to byla česká premiéra. Pod Davidem Liškou se také po startu ujal vedení a v rychlém tempu zavedl pole do cílové roviny. Tam začal slábnout a do čela se posunul jeho tréninkový kolega z lotu Ingrid Janáčkové Koplíkové  a další debutant na českých drahách tříletý JAWWAL (Wooded), který pod Tomášem Lukáškem už u distančního mezníku rozhodl dostih pro sebe, navzdory závěrečnému útoku obhájce loňského vítězství Worth Choice (Worthadd), který se k zástupci stáje Joly přiblížil jen na 2 1/2 délky. Vítěz vyběhl čas 1:09,76, který je novým rekordem dostihu.
Jawwal, který jako dvouletý v barvách Al Shaqab Racing vyhrál maiden a třikrát se umístil, byl zakoupen svou trenérkou na loňské listopadové dražbě v Deauville za 13.000 € a Sprinterská cena byla jeho prvním startem po jeho koupi.      



Stáji Jiřího Odcházela a žokeji Tomáši Lukáškovi patřila i následující 22. Tattersalls Mile (I.k., 3+, 1600 m, 300.000 Kč), v níž silným finišem zvenčí obhájil loňský triumf pětiletý CHARPENTIER (Cracksman) trenéra Jaroslava Drlíka, který o 1 1/4 délky zdolal po bariéře jdoucího favorita Discovery Day (Dux Scholar). Třetí finišoval vítěz Velké květnové ceny Black Paws (Invincible Spirit). Dostih se bohužel stal osudným pro jednoho z nejlepších mílařů, jedenáctinásobného mílaře Ignacia Reillyho (Worthadd), který utrpěl fatální zranění a musel bý uspán. 



Poslední tři ročníky Tipsport Zlatého poháru - Memoriálu Filipa Minaříka (I.k., 4+, 2400 m, 300.000 Kč) ovládl hnědák stáje Drag Consulting Rex of Thunder (Night of Thunder), který však letos dal přednost startu v italské Gr.3 Gran Premio di Milano, a za jeho nepřítomnosti odskakoval jako favorit jiný zástupce centrály Gasparini (Eagle Top). Vítězi Velké ceny Slovenska se ale dnes tolik nedařilo, stačil jen na šestou příčku, přesto ani tak Slušovice o triumf nepřišly. Svého stájového a tréninkového kolegu Rex of Thundera skvěle zastoupil loňský vítěz Ceny prezidenta republiky CHEEKY BOY (Holy Roman Emperor), který pod Jánem Havlíkem o krk zdolal slovenského Boulevard Blanqui (Ultra), třetí finišoval Goodwood Odyssey (Ulysses). Kvalitu výkonu svěřence Michala Dema podtrhl rekordní čas 2:28,36, na němž se podílel i tempo diktující Jardin Michelet (Kingfisher), který skončil sedmý. 



Vítězná Nagano Goldova premiéra v roli otce

V záplavě skvěle obsazených jedničkových dostihů by neměl zapadnout první dostih Fitmin Cupu 2025 Ceny výživových programů Fitmin (III.k., 2, 1200 m) pro dvouleté českého chovu, ve které slavil vítěznou premiéru první startovavší potomek Nagano Golda (Sixties Icon), odchovankyně Rabbitu Trhový Štěpánov MIKROP GOLD (z Mikrop Fong, Dr. Fong), které se zbylým soupeřům podařilo utéct o 5 délek.    

6. Memoriál Tomáše Šatry (hdcp II.k., 1800 m) jistě ovládla sedmiletá svěřenkyně Jana Rají ze stáje Hany Veselé ENTROPIA (The Gurkha) v sedle s Martinou Havelkovou. Havelková si na konci programu připsala další čárku i roli trenérky díky vítězství GALAGOSE (Birchwood) stáje Hrubý v dostihu pro nezvítězivší tříleté Ceně EBF na 1600 metrů. 

Dvě vítězství slavil také tušimický tým, který hned po derby, jen tak "na vyklusání" po velkém triumfu, přidal další vítězství zásluhou tříleté klisny ZARKEYA (Zarak), která se Sabinou Mokrošovou v sedle lehce o 7 délek opanovala Cenu společnosti Vesiba (hdcp III.k., 2400 m). Zdá se, že Miroslava Nieslanika v cestě za třetím titulem šampióna bude jen těžko někdo chytat.

Miloslav Vlček 

Vítězem „milionové“ kvalifikace se stal letos stoprocentní Fort Medoc

21. Červen 2025 - 23:07

Šestiletý ryzák Fort Medoc s žokejem Ondřejem Velkem proměnil i svůj letošní druhý start ve vítězství. Po prvenství v Úvodní cross country Koroka se prosadil v sobotu také ve druhém kvalifikačním dostihu na 135. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Zvítězil jistě o dvě délky před dotírajícím Angkor Watem (ž. Odložil), třetí skončil High In The Sky (Vyhnálek). Kvalifikační podmínky splnilo dalších šest koní, po prvních dvou kvalifikacích jich je už devatenáct. Dulcar de Sivola absolvoval obě dvě.


Kvalifikační dostih, který se běžel na zkrácené distanci 5200 metrů jako Pohár Slavia pojišťovny, měl mít původně 11 účastníků, kvůli zranění žokeje Jana Faltejska se ale na start nepostavil ryzák Korfu. Jezdci nastavili pomalé tempo, na čele cválali Aeneas (ž. Kocman) následovaný Kingem of Beaufay (ž. Smeulders), vpředu se držel i Fort Medoc (ž. Velek) a Gap Pierji (ž. Bartoš). Až za koňmi vedl žokej Jan Odložil loňského vítěze Poplerova memoriálu valacha Angkor Wata, kterému trenér Stanislav Popelka prodloužil sobotním startem dosavadní distanci o kilometr. Dostih ovlivnila skokanská chyba Kinga od Beaufay na dropu. Přes něj se k zemi poroučel Aeneas a skončil zde také slovenský zástupce Yarak (ž. Cagáň).

Na seskoku zařadil vyšší rychlostní stupeň Josef Bartoš na Gap Pierjim. Následoval ho Dulcar De Sivola (ž. Beaurain), co se děje vepředu si chtěli hlídat také Fort Medoc (ž. Velek) a Popinjay (ž. Novák). Posledně jmenovaný se dostal na špici a uháněl k cíli, jak v Pardubicích mnohokrát předvedl. Jenže Fort Medoc si ho utéct nenechal a zezadu se k velkému závěru nadechoval v rovinových dostizích výborný Angkor Wat.

A zatímco Popinjayovi docházely síly, Fort Medoc kolem něj přecválal stejně jako v květnu následovaný Angkor Watem. Dobrým finišem si třetí místo vybojoval High In The Sky (Vyhnálek), který tak úspěšně složil reparát za květnovou kvalifikaci.

Fort Medoc se teprve podruhé měřil s těmi nejlepšími koňmi, i když ti úplně nejlepší tady chyběli. Ukázal svou třídu a závěr,“ řekl na adrese vítěze jeho majitel Jiří Charvát.



Červnové cross country Válečníka, která se běžela jako Cena společnosti Tipsport, se prosadil zástupce stáje Lokotrans Erik Le Viking vedený francouzským jezdcem Andrieuxem, který v Pardubicích startoval poprvé. Druhý skončil dlouho vedoucí Hibernian (ž. Odložil), na třetím místě proběhl cílem Chittussi (ž. Velek). Až čtvrtý skončil po skokanské chybě Dragon Arrow vedený žokejem Marcelem Novákem.

Třetím vrcholem dne byl Zlatý pohár města Pardubic. V této klasické steeplechase si suverénně s kurzem a s distancí 3900 metrů poradil favorizovaný Rate z dostihové stáje Pegas. V jeho sedle byl Daniel Vyhnálek. Za ním proběhl cílem Joli Look (ž. Beaurain) následovaný Vezzanou (ž. Bartoš).



VÝSLEDKY DALŠÍCH DOSTIHŮ:

  • Cena společnosti SEED SERVISE s.r.o.: DOCTOR RISK, ž. Ondřej Velek

  • POHÁR BICZ HOLDING 2025 s podporou Bohumila Zapletala: BLACK STAR, ž. Pavel Potěšil

  • Cena skupiny PROTECTON: DECIDEMENT, ž. Jaroslav Myška

  • Cena společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice: CECILLE, Lenka Neprašová

  • Cena společnosti NUTRIN: WESTMINSTER GREY, ž. Josef Bartoš

  • Cena za podpory ADW FEED a.s. - Memoriál Kamila Kuchovského: BESTHON, ž. Josef Bartoš


zdroj: Tisková zpráva Dostihového spolku a.s.

Sternkranz vyhrál prodejní steeplechase v Dieppe, Chaldero statečně bojoval v Gr.3 v Longchamp

19. Červen 2025 - 17:53

Jedenáctiletý valach STERNKRANZ (Kamsin), jedna z dlouholetých opor Scuderie Aichner a týmu Josefa Váni mladšího, se dočkala dalšího, již dvanáctého vítězství v barvách Josefa Aichnera. Dvojnásobný vítěz Stříbrné trofeje, úspěšný ve Zlatém poháru EŽ Praha a třikrát vítězný ve Francii s Lenkou Neprašovou v sedle vyhrál prodejní dostih na dráze v Dieppe. Odchovanec Hřebčína Röttgen, který v českých službách vydělal přes 6 miliónů korun, nakonec nebyl po dostihu prodán, jak jsme původně uvedli, ale podle informací Lenky Neprašové byl po dostihu koupen zpět svým majitelem a vrací se domů.

 
Prix le Cafe Cayeux (Prix Quo Vadis) (stch, 5+, 4400 m, 20.000 €) jej Lenka Neprašová držela v kompaktním poli blízko čela na čtvrtém - pátém místě. Tři překážky před cílem se posunul na druhou pozici, na poslední proutěnku už nabíhal v čele a do cíle dorazil s náskokem 3/4 délky na druhého I am A Doctor (Doctor Dino).

Zabodoval také Volkov Jelois (Vol de Nuit), který v nejlépe dotovaném dostihu dne, handicapových proutěnkách Prix d'Acheres (5+, 3800 m, 66.000 €), obsadil s Lenkou Neprašovou třetí místo, necelých 5 délek od vítěze.

Nepřehlédněte: Royal Ascot a náš chov aneb jak na Moravu přišel vítěz Gold Cupu, který v Ascotu třikrát triumfoval

Nečekaně dobře si vedl také zástupce stáje Evy Nieslanikové Chaldero (Morandi), jehož trenér Nieslanik vyslal na "sebevražednou" misi do hlavního dostihu dne, Gr.3 Prix de la Porte Maillot (3+, 1400 m, 80.000 €, záznam). Pětiletý valach si však v konkurenci koní, jejichž francouzské ratingy byly o 12,5 až 17,5 kg vyšší než Chalderův, vedl nadmíru statečně. Giovanni Sias jej po startu poslal do čela, na kterém se český zástupce držel až do závěrečných metrů dostihu. Vedení ztratil až 100 metrů před cílem a ač přes něj poté přešlo pět soupeřů, do cíle dorazil na šestém místě, jen málo přes pouhé dvě délky od vítězného KING GOLDA (Anodin).

Miloslav Vlček

Royal Ascot a náš chov aneb jak k nám do chovu přišel vítěz Gold Cupu, který v Ascotu vyhrál dva dostihy v jeden den

19. Červen 2025 - 7:59

Tento týden probíhá v Ascotu nejslavnější dostihový mítink světa Royal Ascot. Každoročně nabízí souboje těch nejlepších koní Anglie a Irska, které přijíždějí otestovat hvězdy z Francie, Německa, ale i třeba Austrálie, USA a dvakrát také z Česka. Smůlovaté a přesto fantastické druhé místo Nagano Golda (Sixties Icon) v Hardwicke Stakes (Gr.2) i deváté místo Darsalama (Desert King) v Gold Cupu (Gr.1) jsou dostihové veřejnosti dostatečně známé, málokdo však ví, že v našem chovu kdysi působil hřebec, který si z Royal Ascotu odvezl hned tři vítězství a triumfoval i v tom nejprestižnějším dostihu - Gold Cupu.

 
Ten příběh, respektive jeho "česká" část, se začal psát v roce 1897. Tehdy maďarské dostihové noviny Vadász és Verseny-Lap, mimochodem naprosto unikátní zdroj informací z tehdejšího rakousko-uherského turfu, přinesl mezi dalšími také anonci na blížící se dražbu v Newmarketu, na které mělo být nabídnuto několik výborných koní. Jmenoval například devět klisen slavného trenéra Marshe s vynikajícími rodokmeny a také třináctiletého hřebce Timothyho z Bishopwoodského hřebčína. "Timothy je velmi noblesní hřebec, a to jak díky svému rodokmenu, tak i dostihovým výsledkům i svým potomkům. V Anglii se mu příliš nedaří, protože ostatní krevní linie jsou zatlačovány do pozadí liniemi Galopin - St. Simon či linie Stockwell - Bend Or," konstatoval tehdy týdeník. "Timothy bude, stejně jako Tristan, který nešťastně skončil v hřebčíně Pettendi, k dispozici za nízkou cenu a možná by některý z našich soukromých chovatelů byl ochoten investovat relativně málo, aby do země přivedl hřebce, který by se vyrovnal nejlepším v této zemi," psal Vadász és Verseny-Lap ve svém vydání z 19. června 1897. O dva týdny později už přinesl zprávu, že Timothy byl do Rakouska-Uherska za 1000 liber zakoupen...

Dva triumfy v Ascotu během jediného dne

V článku, který u této příležitosti následoval, plátek barvitě popisuje jeho dostihovou kariéru. A měl co popisovat. Timothy proměnil ve vítězství 11 ze 17 startů a to včetně prestižního Gold Cupu, vrcholu královského mítinku v Ascotu. Na Ascotu triumfoval už o rok dříve v roce 1887, kdy opanoval Ascot Derby, což byl tehdejší název současných King Edward VII Stakes pro tříleté, navíc se mu během královského mítinku podařilo obsadit druhé místo v dalším z prestižních dostihů St. James's Palace Stakes.

O rok později se hřebci, který má na svém kontě i třetí místo ze St. Leger, podařil husarský kousek. Ve stejný den, kdy uspěl ve výše zmíněném Ascot Gold Cupu na 4000 metrů, 14. června 1888, vyhrál v Ascotu také The Alexandra Plate, další z tradičních zkoušek, která se zachovala až do dnešních dnů. Po skvělé kariéře byl zařazen do anglického chovu na Cheveley Park Stud, kde v době, kdy poslední rok před tím, než byl nabídnut na dražbě, připouštěl za 50 guinejí.

Další Hermitův syn

Jeho koupě pro rakousko-uherský chov se z dnešního pohledu může zdát senzací, tehdy však hřebců podobného kalibru přicházelo do bývalé monarchie víc. Třeba i zmíněný "nešťastný" Tristan. Ten v Gold Cupu uspěl o pět let dříve než Timothy a v dalším ročníku skončil druhý, když jej dokázal porazit jen legendární St. Simon...

Oba hřebci měli i společného otce - jednoho z nejúspěšnějších plemeníků anglické historie Hermita (Newminster), vítěze Epsom derby, který sedm let v řadě stál v čele britského šampionátu plemeníků a 16 let se udržel v nejlepší desítce šampionátu mateřských otců. Bohužel Tristan předčasně skonal a z jediné sezóny, kterou v monarchii strávil, po něm zbylo jen pár potomků.

Kvalitu bychom našli i na mateřské straně Timothyho rodokmenu. Jeho matka Lady Masham (Brother to Strafford), dala s Hermitem také výborného Petera, vítěze Hopeful Stakes či Middle Park Plate a především úspěšného plemeníka, mezi jehož potomky najdeme nejen třeba vítězku Poule d'Essai des Pouliches, tedy francouzské Jarní ceny klisen Primrose, ale také vítěze německého a rakouského derby Zsupana, který v letech 1888 - 1899 úspěšně působil v napajedelském chovu. 

Zmínit bychom rozhodně měli i Timothyho polosestru Bay Archeress (Toxophilite), která byla exportována do Austrálie, kde její dcera Archeress (Trenton) dala skvělého Parthiana (Grand Flaneur), vítěze AJC ST. Leger, VRC St. Leger, Cumberland Stakes či australských Champion Stakes, jehož po úspěšné kariéře u protinožců získali pro svůj chovu angličané.

Z Abony do Napajedel

Timorthy přišel do Rakouska-Uherska krátce po koupi v létě 1897 a od následující sezóny připouštěl v uherském hřebčíně Abony. V roce 1902 jej do svých služeb získal Aristide Baltazzi, hřebec se přesunul do Napajedel, kde působil do roku 1905. Jak však píše Lerche ve své publikaci Plemeníci našeho plnokrevného chovu - Hřebčín Napajedla, zanechal po sobě v Napajedlích jen málo potomků a do tamního chovu byla zařazena jen jediná jeho dcera Trabucos. Poté Timothy odešel do plnokrevného chovu hřebčína Piber.

Už z tohoto výčtu je patrné, že ani v Rakousko-uherském chovu se nedokázal prosadit a rychle zapadl. Přesto však zůstává nezpochybnitelným dokladem síly tehdejšího chovu v monarchii, ke kterému patřil i Hřebčín Napajedla.

Miloslav Vlček 

V miliónové kvalifikaci si květnový soubor zopakují Fort Medoc a Popinjay

18. Červen 2025 - 13:29

V sobotu 21. června mohou dostihoví příznivci opět zavítat na závodiště v Pardubicích, kde vyvrcholí první polovina překážkové sezóny. Na programu je totiž trojice jedničkových dostihů včetně druhé kvalifikace na Velkou pardubickou, jejíž celková dotace činí rovný milión korun. O podíly z této částky se utká jedenáct koní, mezi nimiž neschází kvarteto nejlepších z loňské edice dostihu ani první dva z květnové Úvodní cross country Koroka.

 
Právě dvojice nejlepších z Úvodní cross country Koroka vévodí sázkové nabídce Tipsportu pro Pohár Slavia pojišťovny – II. kvalifikaci na 135. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou – Poctu mjr. Miloši Svobodovi (NL, 5200 m). V květnu tirumfoval Fort Medoc, který se tak po podzimních prohrách znovu vrátil na vítěznou vlnu. Prvních sedm startů kariéry svěřenec Pavla Tůmy proměnil ve vítězství. Do jeho sedla se znovu vyhoupne Ondřej Velek.

Naopak nového žokeje bude mít Popinjay, zraněného Jana Kratochvíla střídá Marcel Novák. Svěřenec Heleny Vocáskové posledně finiši Fort Medoca dlouho odolával, ale zhruba 50 metrů před cílem mu podlehl. Ve druhé polovině loňské sezóny každopádně zaznamenal trojici suverénních vítězství, z nichž si to nejcennější připsal v Ceně Vltavy.

Oba výše jmenovaní koně si takto dlouhou distanci vyzkouší poprvé, ale ještě větší distanční skok čeká Angkor Wata (ž. Odložil). Svěřenec Stanislava Popelky se totiž loni specializoval na dvoumílové krosy, když sezóny zakončil vítězstvím ve „sprinterském“ vrcholu, tedy v Poplerově memoriálu. Se zhruba kilometrem navíc si letos poradil v Prvomájové steeplechase, ale tady ho čeká silnější konkurence a další kilometr. Naopak na kratší distanci se vrací třetí z poslední Velké pardubické Dulcar De Sivola (ž. Beaurain). Svěřenec Luboše Urbánka kvalifikační podmínky splnil už v květnu, kdy se ze zadní části pole dostal jen na sedmou příčku. Nyní by měl zamířit výše, koneckonců právě na této distanci v září suverénním způsobem získal své jediné pardubické vítězství.

V květnu se kvalifikoval také Korfu (ž. Faltejsek), ale ztrácel ještě výrazněji. Pro stájového, ale nikoliv tréninkového, druha Fort Medoca je každopádně ubrání metrů plusem. Vždyť na start půjde v roli obhájce vítězství. Před rokem s ním těsný souboj o vítězství svedla dvojice „Váňovců“. Konkrétně svěřenec Josefa Váni staršího Aeneas (ž. Kocman), který v letošní Úvodní cross country Koroka skončil pátý, a Váňou mladším připravovaná Santa Klara. Do jejího sedla se nově vyhoupne Lenka Neprašová, protože stájová jednička především v Itálii mimořádně úspěšné stáje Scuderia Aichner SRL Josef Bartoš povede Gap Pierjiho. Ten se ani v jednom ze tří letošních startů nedostal do cíle, ale o jeho kvalitách svědčí loňské vítězství z polského Crystal Cupu i cenná umístění z francouzských krosů.

Dvojnásobné zastoupení bude mít rovněž DS Pegas, jejíž reprezentanty připravuje Dalibor Török. Pardubické zkušenosti jsou na straně High In The Sky (Vyhnálek), který ale v první kvalifikaci ztratil jezdce na Suchém příkopu. V sobotu bude obhajovat čtvrtou příčku. King Of Beaufay (ž. Smeulders) si pardubický kros vyzkouší poprvé. Loni se vracel na dráhu po dvouleté pauze a připsal si lehká vítězství v Lysé nad Labem a polské Wroclawi. Slovenský Iarak (ž. Cagáň) pravidelně střídá nedokončené starty a vítězství, přičemž tentokrát to vychází na vítězství. Při květnové pardubické premiéře totiž ztratil jezdce.

Vrcholem první poloviny sezóny pro specialisty na klasické steeplechase je Zlatý pohár města Pardubic (NL, 3900 m). Na jeho start se sice postaví jen sedmička koní, ale kvalita jim rozhodně neschází. Na vítězství z předzkoušky se bude snažit navázat Rate (Vyhnálek). Svěřenec Dalibora Töröka dosud do Pardubic zamířil dvakrát a vždy z toho bylo vítězství, když v říjnu ovládl Křišťálový pohár. Josefem Váňou mladším připravovaná Vezzana (ž. Bartoš) loni triumfovala v chuchelském Zlaté poháru EŽ Praha a především se jí dařilo na zimním mítinku ve francouzském Cagnes-sur-Mer, kde dvakrát zvítězila. Naposled ale startovala v lednu. Pořadím mohou zamíchat i letos v Itálii dvakrát vítězná Whirl Wind Girl (ž. Faltejsek), v Česku vítězně debutující Hypersonic Missile (ž. Velek) nebo v předzkoušce druhý Joli Look (ž. Beaurain).

Specialisté na dvoumílové krosy změří síly v Ceně společnosti Tipsport – Červnové cross country Válečníka (I. kat., 3300 m). Také do ní s dobrými šancemi nastoupí tým kolem DS Pegas, když roli favorita zaujímá Quart de Garde (ž. Faltejsek). Ten v posledních dvou edicích Poplerova memoriálu obsadil první a druhé místo, ale letošní sezónu bude teprve zahajovat. Svěřenec Heleny Vocáskové Dragon Arrow (ž. Novák) se před měsícem vracel na dráhu po dvouleté pauze a zaujal suverénním vítězstvím v menším krosu. V květnovém dostihu pro „sprinterskou“ elitu obsadili medailové příčky Chittussi (ž. Velek) a Hibernian (ž. Odložil), zatímco Erik Le Viking (ž. Andrieux) upadl přes soupeře za Hadím příkopem.

Řadu zajímavých jmen najdeme také v dalších dostizích. Těch se odběhne celkem devět, první z nich odstartuje už v 11.30 hodin, přičemž návštěvníci se mohou těšit také na bohatý doprovodný program. Závodiště po celý víkend hostí také Elimon FRESH festival. Kdo se nedostane přímo na závodiště, může vše podstatné sledovat prostřednictvím přímého přenosu na programu ČT sport nebo na iVysílání České televize.

zdroj: Tisková zpráva Dostihového spolku

Jak získat koně do derby? Letos fungovala sázka na Francii

17. Červen 2025 - 3:22

Po škrtnutí napajedelského odchovance Lord in Pinka (Wireless) zůstalo na startovní listině 105. Českého derby 14 koní, z nichž 10 se narodilo ve Francii. S výjimkou dvou odchovanců Trávníčkova Haras de Beaufay, prvních dvou z Velké červnové ceny Parisi Lady (Ectot) a Polyana (The Grey Gatsby), byli všichni ostatní uchazeči o modrou stuhu zakoupeni. Tři získali současní majitelé ve francouzských prodejních dostizích, ostatní na francouzských a irských dražbách.


Francouzské prodejky jako zdroj třídových tříletků pro České derby nejsou žádnou novinkou, naopak už řadu let jsou pro české majitele nejpopulárnější cestou jak v posledních měsících a týdnech před dostihem získat koně s reálnou šancí v něm uspět. Zatím největší úspěch ve vrcholu tuzemské rovinové sezóny slavili před dvěma lety, kdy z nich do Česka přišli jak vítězka derby Abha (Zelzal), tak druhý v cíli You Just Rock (Hawkbill). 

V letošním ročníku se je pokusí napodobit  hnědák Prado (Chachnak), zakoupený pouhých 12 dní před startem 105. Českého derby v prodejce v Saint-Cloud. Třetí pokus stáje Hany Veselé získat touto cestou na poslední chvíli koně do derby po Surabaye a Mr Dreamovi stál 41.200 € a je nejdražším z účastníků letošního derby.

O dva měsíce dříve byla za 25.222 € zakoupena pozdější vítězka slovenské Jarné ceny kobýl (L) Madam Secretary (Sea The Moon) stáje Bunty Team a už v prosinci loňského roku získala Jana Fialová polosestru Abhy černou hnědku Rawiya (Wooded), za kterou po osmém místě v prodejce v Lyon la Soie zaplatila 12.600 €.

Naopak nejdéle je ve vlastnictví současného majitele ryzák Chardon (Dariyan), kterého stáj Evy Nieslanikové získala už jako odstávče na prosincové dražbě společnosti Arqana. Chardon je zároveň nejlacinějším účastníkem - stál jen 1.000 €.

Jen tři uchazeče zakoupili jejich současní majitelé na dražbách ročků, ale najdeme mezi nimi i favorizovanou Ladu (Time Test) stáje DB Logistic s.r.o., která byla vydražena za 4.000 € na irské Goffs Autumn Yearling Sale. Druhá naděje Evy Nieslanikové Miss of Change (King of Change) byla za 13.000 € koupena na říjnové dražbě ročků společnosti Arqana, z Francie k nám přišel i Poet Orten (Zelzal), jehož stáj Joly získala na srpnové V.2 dražbě za 18.000 €.

Ostatní si k nám našli cestu jako dvouletí. Už na loňské February Sale, tedy jen pár týdnů poté, co se stala oficiálně dvouletek, byla za 9.000 € zakoupena bělka stáje OZ Roza s.r.o. Sainte Victoire (Waldpark), z irského breeze-upu společnosti Tattersalls přišel zástupce stáje Rabbit Trhový Štěpánov Rabbit Footsteps (Footstepsinthesand), který stál 5.000 €.

Letní dražba v Deauville se stala odrazovým můstkem pro cestu do Česka pro Yamanaku (Sottsass), za něhož stáj Leram zaplatila 15.000 € a těsně po ní byl privátně za 5.000 € pro Josefa Sallera mladšího získán Decorated Fighter (Decorated Knight).   

Už s dostihovými zkušenosti, a za 36.000 €. získala na podzimní dražbě v Deauville stáj Joly svou druhou naději - tmavou hnědku Holy Wooded (Wooded).

Miloslav Vlček  

Sázející Ladě věří. Její kurz srazili na 4:1

13. Červen 2025 - 6:25

Hned první den, co Tipsport vypsal kurzy na vítěze 105. Českého derby, došlo k jejich výrazným úpravám nebo přesněji k jedné výrazné úpravě. Ta se týká favoritky dostihu, dosud v pěti startech neporažené Lady (Time Test), kterou Tipsport vypsal v kurzu 5,5:1, ale sázející jej donutili kurz významně zredukovat. Lada byla první den výrazně nejvíce hraným koněm a tak její kurz klesl na 4:1.


Naopak méně se sázela vítězka Velké červnové ceny Parisi Lady (Ectot), jejíž kurz stoupl ze 7,5:1 na 8,5:1. A protože se lehce zvýšil i kurz Poet Ortena (Zelzal) na 8:1, do pozice jediné druhé šance se posunula nová akvizice Hany Veselé Prado (Chachnak). Oproti původním se zvýšil i kurz Madam Secretary (Sea The Moon) z 10:1 na 14:1 a také Rawiyi (Wooded) ze 17:1 na 20:1. (miv)

 
 

Favoritkou derby je Lada, za ní Tipsport vidí trojici Parisi Lady, Poet Orten a Prado

12. Červen 2025 - 13:10

Favoritkou 105. Českého derby je podle kurzů společnosti Tipsport dosud v pěti startech neporažená Lada (Time Test). Svěřenkyni Heleny Vocáskové vypsala sázková společnost v poměrně vysokém kurzu 5,5:1, který naznačuje, že letošní pole se zdá být velmi vyrovnané. Za hnědkou stáje DB Logistic s.r.o. se seřadila trojice Parisi Lady (Ectot), Poet Orten (Zelzal) a dohlášený Prado (Chachnak), jejichž šance bookmaker ohodnotil kurzem 7,5:1.

 
Hned pět koní má shodný třetí nejnižší kurz 10:1 - Decorated Fighter (Decorated Knight), Chardon (Dariyan), Madam Secretary (Sea The Moon), Polyan (The Grey Gatsby) a Yamanaka (Sottsass). Outsiderem je jediný v Česku narozený kůň na přihláškách Lord in Pink (Wireless) s kurzem 65:1. (miv)

Kurzy Tipsportu na 105. České derby


Nepřehlédněte: V Českém derby zůstalo 15 koní, dohlášen byl v úterý zakoupený vítěz prodejky Prado

Stránky