Royal Ascot – den druhý: Auguste Rodin potvrdil svou výjimečnost
Tradičním vrcholem druhého dne mítinku Royal Ascot jsou dvoukilometrové Prince of Wales’s Stakes, které jsou s dotací rovného milionu liber zároveň jedním ze dvou nejlépe dotovaných dostihů celého mítinku. V letošním ročníku se prosadil favorizovaný Auguste Rodin, který se letos prosadil poprvé a zároveň zaznamenal jubilejní 400. vítězství pro svého trenéra Aidana O’Briena v dostihu nejvyšší kategorie Group 1. Pro jeho jezdce Ryana Moora se jednalo o 81 vítězství v rámci mítinku Royal Ascot, čímž se vyrovnal Frankie Dettorimu.
V letošním ročníku Prince of Wales’s Stakes (Gr. 1, 4+, 2 004 metrů, 1 000 000 Ł) se představilo deset koní, přičemž netradičně velmi početné zastoupení měli koně připravovaní ve Francii, kteří byli na startu čtyři. Ihned po startu kupředu vystřelil jeden z nich Snobbish (F. Lefevre), který zajišťoval tempo pro loňskou trojnásobnou Gr. 1 vítězku (francouzské 1 000 Guineas, tamní Oaks a Prix de l‘Opera při Oblouku) Blue Rose Cen (Ch. Soumillon). I O’Brien poslal do dostihu vodiče, avšak za této konstelace Hans Andersen (W. Lordan) z druhého místa jen kontroloval situaci. Ryan Moore v sedla Augusta Rodina si tentokrát počínal mnohem ofenzivněji než v minulých startech a navzdory kolizi krátce po startu, kdy z boxů vyskočil doprava a narazil do Aiflaila (J. Crowley), ho usadil na průběžném čtvrtém místě za vodiči a Royal Rhymem (C. Lee). Toto pořadí vydrželo až do vytočení do cílové roviny, kde vodiči zeslábli, na chvíli se do čela dostal Royal Rhyme, ale zhruba čtyři sta metrů před clem přišel nástup Augusta Rodina. O dvě stě metrů dále již loňský dvojnásobný derbysta přešel do vedení, které kontroloval až do cíle, i když v závěru musel čelit tlaku dvojice francouzských koní Horizon Dore (M. Barzalona) a Zarakem (M. Guyon). Auguste Rodin zvítězil o tři čtvrtin délky před Zarakemem, který nakonec ve francouzském souboji o stříbro o délku porazil Horizon Dore, dvě délky vzdálené čtvrté místo obsadil Aiflaila, když o krk předčil Royal Rhyme, poslední šestou dotaci získala s odstupem dvou a čtvrt délky druhá favoritka Inspiral (K. Shoemark), jež finišovala z průběžné poslední pozice.
Trenér Aidan O’Brien, který po dostihu obdržel sedlovou dečku s číslem 400 symbolizujícím počet jeho vítězství v dostizích Gr. 1 na rovinách (kromě toho má i 22 triumfů v Gd-1 dostizích na překážkách), poděkoval všem členům týmu za tvrdou práci, která je podle něj zdrojem jeho úspěchů a trochu poodkryl i příčinu výpadků, kterými Auguste Rodin svojí kariéru prokládá – „On je velmi výjimečný kůň. Tohle je velký letní Gr. 1 dostih, který všichni chtějí vyhrát , takže mám radost za všechny zúčastněné. Míli a půl zvládá velmi dobře, ale když se dostane dopředu, počká si. Jezdili jsme s ním příliš vzadu, a když nebylo tempo, byl příliš mimo dostih. Cítím, že ty výpadky byly moje chyby, pokyny byly špatné a bylo na čase to začít napravovat. Všechno jsme změnili, Ryan řekl, že od teď ho bude jezdit pozitivně a hned ho zapojí. Stále tam čekal, když se dostal dopředu, než znovu vyrazil. Je to osobnost.“ Za další cíl pro Auguste Rodina O’Brien označil červencové King George v Ascotu a jako dlouhodobý cíl pro závěr sezóny mu vytyčil obhajobu triumfu v BC Turf. Za pozornost stojí i skutečnost, že vítězův jezdec Ryan Moore byl v tomto dostihu potrestán sankcí odnětí licence na dva dny za neopatrnou jízdu, když ve finiši dovolil svému koni posunout se doprava, aniž by se dostatečně vzdálili od předjížděného Royal Rhymea.
Racing Post uveřejnil milníky na O’Brienově cestě za čtyřstým Gr. 1 triumfem:
- 1. Desert King (1996 National Stakes)
- 100. Aussie Rules (2006 Poule d'Essai des Poulains)
- 200. Was (2012 Oaks)
- 300. Saxon Warrior (2018 2 000 Guineas)
- 400. Auguste Rodin (2024 Prince of Wales's Stakes)
Zajímavé je, že první stovka O’Brienovi trvala deset let, na všechny další potřeboval již jen šest let, takže zachová-li nastavené tempo pokoření mety 500. triumfu na scéně dostihů Gr. 1 můžeme očekávat v roce 2030.
Nejvýznamnějšími body rámcového programu druhého dne mítinku Royal Ascot byla trojice dostihů se statutem Group 2. Chronologicky prvním z nich byly Queen Mary Stakes (Gr. 2, 2 l. kl., 1 006 metrů, 150 000 Ł) pro dvouleté klisny a podobně jako ve včerejších Coventry, ani zde se příliš nedařilo preferovaným klisnám a stupně vítězů obsadily spíše outsiderky – zvítězila 22:1 nabízená svěřenka Karla Burkea Leovanni vedená Jamesem Doylem o jeden a tři čtvrtiny délky před Mighty Eriu (G. Carroll), která o krk předčila Maw Lam (H. Doyle), obě bylo možné vsadit v kurzu 50:1. Supervytrvalecká Queen’s Vase (Gr. 2, 3 l., 2 814 metrů, 265 000 Ł) se stala kořistí svěřence Aidana O’Briena Illinois (R. Moore), který navzdory bočení v závěru zvítezil o jeden a čtvrt délky před tréninkovým kolegou Highbury (W. Lordan) a podle slov svého trenéra, pro kterého to bylo osmé vítězství v tomto dostihu, čímž se vyrovnal Henry Cecilovi, bude mířit do klasického St Leger. Na otázku zda se příští rok vrátí jako adept na zisk Zlatého poháru, O’Brien odpověděl: "Myslím, že by mohl mít trochu větší třídu než pohárový kůň. Jeho sestra (=Danedream) vyhrála Arc, takže je to ten typ.“ Třetí ze středečního tria Gr. 2 dostihů byly starším klisnám na mílové distanci určené Duke of Cambridge Stakes (Gr. 2, 4+ kl., 1 609 metrů, 225 000 Ł), ve kterých double zaznamenali otec a syn Gosdenové, když zvítězila pro klisnu netypicky pojmenovaná loňská vítězka Pretty Polly Running Lion (O. Murphy) před druhou z loňských Sun Charriot Stakes Laurel (R. Moore).
+ chybějící Queen Mary Stakes